
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
826925-7
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1875
1.1875
10
1.1058
11.058
100
0.951425
95.1425
500
0.838261
419.1305
1000
0.750842
750.842
5000
0.678842
3394.21
10000
0.61713
6171.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU Mod II |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Green |
| Insulation Height | 0.110" (2.79mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 826925 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 14 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.500" (12.70mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.264" (6.70mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 78.7µin (2.00µm) |