
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
826936-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2375
0.2375
10
0.2052
2.052
100
0.186865
18.6865
500
0.145046
72.523
1000
0.134805
134.805
5000
0.119444
597.22
10000
0.105792
1057.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU Mod II |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Green |
| Insulation Height | 0.110" (2.79mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 826936 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.465" (11.81mm) |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.228" (5.80mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 78.7µin (2.00µm) |