
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
826947-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3135
0.3135
10
0.27455
2.7455
100
0.24966
24.966
500
0.193781
96.8905
1000
0.180101
180.101
5000
0.159581
797.905
10000
0.14135
1413.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU Mod II |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Green |
| Insulation Height | 0.120" (3.05mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 826947 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.126" (3.20mm) |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.264" (6.70mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 78.7µin (2.00µm) |