
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
828548-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3135
0.3135
10
0.2812
2.812
100
0.234555
23.4555
500
0.199386
99.693
1000
0.174762
174.762
5000
0.15599
779.95
10000
0.14516
1451.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | - |
| Series | Amp Quick-Pin |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 2 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.346" (8.80mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 828548 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.114" (2.90mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | 0.205" (5.21mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 78.7µin (2.00µm) |