
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
828549-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2375
0.2375
10
0.20425
2.0425
100
0.185155
18.5155
500
0.143754
71.877
1000
0.133608
133.608
5000
0.118389
591.945
10000
0.104852
1048.52
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Amp Quick-Pin |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 2 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Friction Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Natural |
| Insulation Height | 0.193" (4.90mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 828549 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.114" (2.90mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | - |
| Contact Length - Mating | 0.205" (5.21mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |