
Amphenol RF
Product No:
83-1SP-1050
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN UHF PLUG STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.1655
6.1655
10
5.57365
55.7365
25
5.26528
131.632
50
5.13684
256.842
100
4.880055
488.0055
250
4.366352
1091.588
500
4.10951
2054.755
1000
3.595816
3595.816
2500
3.416029
8540.0725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | - |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-8, 8A, 9, 9A, 9B, 87, 213, 214, 225, 302, 393 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | - |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | UHF |
| Frequency - Max | 300 MHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 83-1 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Silver |
| Center Contact Material | Brass |