
Amphenol RF
Product No:
83-878-RFX
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN UHF RCPT STR SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.714
7.714
10
6.9749
69.749
25
6.5892
164.73
50
6.42846
321.423
100
6.10698
610.698
250
5.464134
1366.0335
500
5.142711
2571.3555
1000
4.499874
4499.874
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance | Non-Constant |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | - |
| Body Material | Zinc Die Cast |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Receptacle, Female Socket |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | - |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | UHF |
| Frequency - Max | 300 MHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 83-8 |
| Contact Termination | Solder Cup |
| Dielectric Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Silver |
| Center Contact Material | Brass |