
Mill-Max Manufacturing Corp.
Product No:
831-47-004-10-001000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 4POS 0.079 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.8702
8.702
100
0.780995
78.0995
500
0.639027
319.5135
1000
0.568024
568.024
5000
0.497021
2485.105
10000
0.472169
4721.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Mill-Max Manufacturing Corp. |
| Style | Board to Board |
| Series | 831 |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.165" (4.20mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 831-47 |
| Insulation Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.125" (3.18mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |