85/150MJ1K500DE
Ohmite
Product No:
85/150MJ1K500DE
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 1.5K OHM 5% 85W AXIAL
User Guide
Mfr Ohmite
Series Acrasil® 80
Package Bulk
Features -
Tolerance ±5%
Resistance 1.5 kOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 85W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)