
Ohmite
Product No:
850F100KE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES CHAS MNT 100K OHM 1% 50W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.808
15.808
10
14.3735
143.735
25
12.93596
323.399
50
11.13932
556.966
100
10.241
1024.1
250
9.70197
2425.4925
500
9.342642
4671.321
1000
8.911456
8911.456
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | Metal-Mite®89 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Tolerance | ±1% |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Resistance | 100 kOhms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 50W |
| Package / Case | Axial, Box |
| Product Status | Active |
| Mounting Feature | Flanges |
| Size / Dimension | 1.938" L x 1.156" W (49.23mm x 29.36mm) |
| Coating, Housing Type | Aluminum |
| Height - Seated (Max) | 0.620" (15.75mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 275°C |
| Temperature Coefficient | ±20ppm/°C |