
Ohmite
Product No:
850FR10E
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 50W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.5545
10.5545
10
9.595
95.95
25
8.6355
215.8875
50
7.43622
371.811
100
6.83639
683.639
250
6.476644
1619.161
500
6.23675
3118.375
1000
5.9489
5948.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | Metal-Mite®89 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Tolerance | ±1% |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Resistance | 100 mOhms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 50W |
| Package / Case | Axial, Box |
| Product Status | Active |
| Mounting Feature | Flanges |
| Size / Dimension | 1.938" L x 1.156" W (49.23mm x 29.36mm) |
| Coating, Housing Type | Aluminum |
| Height - Seated (Max) | 0.620" (15.75mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 275°C |
| Temperature Coefficient | ±90ppm/°C |