
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
85863-102LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 30POS EDGE MNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.4245
5.4245
10
4.9248
49.248
25
4.66412
116.603
50
4.55563
227.7815
100
4.33865
433.865
250
3.796352
949.088
500
3.687862
1843.931
1000
3.145536
3145.536
2500
2.928603
7321.5075
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Metral® |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide, Spacer |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 5 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 1000V |
| Connector Style | - |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 85863 |
| Number of Positions | 30 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |