
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
86093487313755E1LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN DIN HDR 48POS PCB RA GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.0185
4.0185
16
3.649188
58.387008
32
3.456518
110.608576
48
3.376062
162.050976
80
3.215275
257.222
240
2.813387
675.21288
448
2.732988
1224.378624
960
2.331082
2237.83872
2400
2.170322
5208.7728
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Style | C/2 (1/2 C) |
| Series | 8609 |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Level, Class | 2 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8609348731 |
| Number of Positions | 48 |
| Current Rating (Amps) | 1.5A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish Thickness | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |