
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
86093487313T55F1LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN DIN HDR 48POS PCB RA GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.4555
4.4555
16
4.045812
64.732992
32
3.831768
122.616576
48
3.742601
179.644848
80
3.5644
285.152
240
3.118812
748.51488
448
3.029692
1357.302016
960
2.584162
2480.79552
2400
2.405942
5774.2608
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Style | C/2 (1/2 C) |
| Series | 8609 |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Level, Class | 2 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold or Gold, GXT™ |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8609348731 |
| Number of Positions | 48 |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish Thickness | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |