
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
86093967113765ELF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN DIN HDR 96POS PCB RA GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7975
4.7975
16
4.356348
69.701568
32
4.126268
132.040576
48
4.030375
193.458
80
3.838361
307.06888
240
3.358564
806.05536
448
3.262632
1461.659136
960
2.782826
2671.51296
2400
2.590906
6218.1744
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Style | C |
| Series | 8609 |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Level, Class | 1 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8609396711 |
| Number of Positions | 96 |
| Current Rating (Amps) | 1.5A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish Thickness | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |