
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
86093968114745V1LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN DIN RCPT 96POS PCB GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8025
2.8025
16
2.548375
40.774
32
2.413893
77.244576
48
2.357786
113.173728
80
2.245448
179.63584
240
1.964762
471.54288
448
1.908607
855.055936
960
1.62793
1562.8128
2400
1.515658
3637.5792
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Style | C |
| Series | 8609 |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Level, Class | 3 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold, GXT™ |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8609396811 |
| Number of Positions | 96 |
| Current Rating (Amps) | 1.5A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic, Glass Filled |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish Thickness | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |