
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
86093968114T55F1LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN DIN RCPT 96POS PCB GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.8855
3.8855
16
3.525098
56.401568
32
3.338956
106.846592
48
3.261274
156.541152
80
3.105911
248.47288
240
2.717674
652.24176
448
2.640022
1182.729856
960
2.251776
2161.70496
2400
2.096488
5031.5712
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Style | C |
| Series | 8609 |
| Package | Tray |
| Features | Board Lock |
| Termination | Solder |
| Level, Class | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold or Gold, GXT™ |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8609396811 |
| Number of Positions | 96 |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish Thickness | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |