
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
86093968813745V1LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN DIN RCPT 96POS PCB RA GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7265
2.7265
16
2.472375
39.558
32
2.34175
74.936
48
2.287324
109.791552
80
2.178474
174.27792
240
1.906137
457.47288
448
1.851674
829.549952
960
1.579375
1516.2
2400
1.470458
3529.0992
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Style | R |
| Series | 8609 |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Level, Class | 3 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8609396881 |
| Number of Positions | 96 |
| Current Rating (Amps) | 1.5A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish Thickness | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |