
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
86093968913755V1LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN DIN RCPT 96POS PCB RA GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.5815
3.5815
16
3.250786
52.012576
32
3.078598
98.515136
48
3.007149
144.343152
80
2.863898
229.11184
240
2.505938
601.42512
448
2.434337
1090.582976
960
2.076348
1993.29408
2400
1.933146
4639.5504
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Style | HE11 |
| Series | 8609 |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Level, Class | 2 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold, GXT™ |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8609396891 |
| Number of Positions | 96 |
| Current Rating (Amps) | 1.5A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish Thickness | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |