
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
86094327113748ELF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN DIN HDR 96POS PCB RA GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.767
1.767
16
1.539
24.624
32
1.473688
47.158016
48
1.440836
69.160128
80
1.375362
110.02896
240
1.244424
298.66176
448
1.146175
513.4864
960
0.982433
943.13568
2400
0.91694
2200.656
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Style | C |
| Series | 8609 |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Level, Class | 3 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8609432711 |
| Number of Positions | 96 |
| Current Rating (Amps) | 1.5A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish Thickness | - |
| Number of Positions Loaded | 32 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |