
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
86094327313T55F1LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN DIN HDR 48POS BRD EDGE RA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.477
3.477
16
3.15875
50.54
32
2.991911
95.741152
48
2.922238
140.267424
80
2.783148
222.65184
240
2.435249
584.45976
448
2.365652
1059.812096
960
2.017772
1937.06112
2400
1.878606
4508.6544
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Style | C/2 (1/2 C) |
| Series | 8609 |
| Package | Tray |
| Features | Board Lock |
| Termination | Solder |
| Level, Class | 2 |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold or Gold, GXT™ |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8609432731 |
| Number of Positions | 48 |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish Thickness | - |
| Number of Positions Loaded | 32 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |