
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
86094647113755ELF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN DIN HDR 96POS PCB RA GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9925
2.9925
16
2.715224
43.443584
32
2.571536
82.289152
48
2.511562
120.554976
80
2.391986
191.35888
240
2.09305
502.332
448
2.033238
910.890624
960
1.734225
1664.856
2400
1.61462
3875.088
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Style | C |
| Series | 8609 |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Level, Class | 2 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8609464711 |
| Number of Positions | 96 |
| Current Rating (Amps) | 1.5A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish Thickness | - |
| Number of Positions Loaded | 64 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |