
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
86130141013345E1LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER R/A 14POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8265
0.8265
10
0.69635
6.9635
126
0.625043
78.755418
504
0.511394
257.742576
1008
0.454575
458.2116
4914
0.397756
1954.572984
10080
0.377862
3808.84896
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Quickie™ |
| Package | Tray |
| Features | Keying Slot |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Gray |
| Insulation Height | 0.344" (8.75mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 86130141 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 14 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.165" (4.19mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold-Palladium |
| Contact Length - Mating | 0.240" (6.10mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |