
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
86130141014345E1LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7315
0.7315
10
0.6175
6.175
196
0.554106
108.604776
588
0.453368
266.580384
980
0.40299
394.9302
4900
0.352621
1727.8429
10192
0.334989
3414.207888
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Quickie™ |
| Package | Tray |
| Features | Keying Slot |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Gray |
| Insulation Height | 0.557" (14.15mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 86130141 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 14 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.171" (4.35mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold-Palladium |
| Contact Length - Mating | 0.240" (6.10mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |