
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
86130262113345E1LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 26POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0735
1.0735
36
0.873212
31.435632
108
0.817532
88.293456
468
0.668895
313.04286
972
0.594576
577.927872
4932
0.520258
2565.912456
10008
0.494247
4946.423976
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Quickie™ |
| Package | Tray |
| Features | Keying Slot |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Lock/Eject Hooks, Long |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Gray |
| Insulation Height | 0.344" (8.75mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 86130262 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 26 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.165" (4.19mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold-Palladium |
| Contact Length - Mating | 0.240" (6.10mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |