
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
86130342113345E1LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 34POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.368
1.368
36
1.106484
39.833424
108
1.035852
111.872016
468
0.847486
396.623448
972
0.753322
732.228984
4932
0.659158
3250.967256
10008
0.626202
6267.029616
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Quickie™ |
| Package | Tray |
| Features | Keying Slot |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Lock/Eject Hooks, Long |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Gray |
| Insulation Height | 0.344" (8.75mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 86130342 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 34 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.165" (4.19mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold-Palladium |
| Contact Length - Mating | 0.240" (6.10mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |