
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
86130502114345E1LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.615
1.615
42
1.317108
55.318536
84
1.257278
105.611352
462
1.047774
484.071588
966
0.898092
867.556872
4914
0.796309
3913.062426
10038
0.778344
7813.017072
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Quickie™ |
| Package | Tray |
| Features | Keying Slot |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Lock/Eject Hooks, Long |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Gray |
| Insulation Height | 0.693" (17.60mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 86130502 |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 50 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.171" (4.35mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.713" (18.10mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold-Palladium |
| Contact Length - Mating | 0.240" (6.10mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |