
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
861400011YO2LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER VERT 1POS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.0684
0.684
100
0.05035
5.035
500
0.041686
20.843
1000
0.03647
36.47
5000
0.031264
156.32
10000
0.03039
303.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | BERGSTIK® |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | - |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 1000V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | - |
| Insulation Height | 0.102" (2.60mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 861400011 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 1 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.496" (12.60mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.276" (7.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 8.00µin (0.203µm) |