
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
861400402YO2LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.653
1.653
10
1.4402
14.402
100
1.286775
128.6775
500
1.072284
536.142
1000
0.919106
919.106
5000
0.814938
4074.69
10000
0.796556
7965.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | BERGSTIK® |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 1000V |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | - |
| Insulation Height | 0.102" (2.60mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 861400402 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 40 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.496" (12.60mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.276" (7.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | 8.00µin (0.203µm) |