
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
87221-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 3.81MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7385
1.7385
10
1.5865
15.865
100
1.41493
141.493
500
1.266426
633.213
1000
1.13353
1133.53
4900
1.047536
5132.9264
10000
0.938096
9380.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU Mod II |
| Package | Tray |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.150" (3.81mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | - |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 87221 |
| Insulation Material | Thermoplastic, Glass Filled |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.125" (3.18mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.318" (8.08mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |