
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
87230-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6055
1.6055
10
1.46775
14.6775
100
1.30872
130.872
500
1.17135
585.675
1000
1.048439
1048.439
5000
0.939978
4699.89
10000
0.867673
8676.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU Mod II |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.238" (6.05mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 87230 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.110" (2.79mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.318" (8.08mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |