
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
87631-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HSG 8POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.147
2.147
10
1.9152
19.152
25
1.90532
47.633
50
1.88575
94.2875
100
1.730235
173.0235
250
1.720488
430.122
500
1.564973
782.4865
1000
1.39972
1399.72
2500
1.292798
3231.995
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | AMPMODU Mod IV |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Detent Lock |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 87631 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 8 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |