
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
87977-1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT HSG 6POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1495
1.1495
10
1.0735
10.735
25
1.03398
25.8495
50
1.02391
51.1955
100
0.92397
92.397
250
0.893988
223.497
500
0.814074
407.037
1000
0.729163
729.163
2500
0.679222
1698.055
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Note | Contacts Not Included |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Series | AMPMODU Mod IV |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Type | Female Socket |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | - |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 87977 |
| Contact Termination | Crimp |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 6 |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |