
Ohmite
Product No:
886SP500K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
RES CHAS MNT 0.05 OHM 10% 90W
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
26.2865
26.2865
10
22.96815
229.6815
25
20.75408
518.852
50
19.7163
985.815
100
19.02451
1902.451
250
17.986768
4496.692
500
17.294978
8647.489
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Ohmite |
| Series | 800 |
| Package | Box |
| Features | Non-Inductive, Pulse Withstanding |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | Ferrule Ends |
| Resistance | 50 Ohms |
| Composition | Ceramic |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 90W |
| Package / Case | Axial, Tubular |
| Product Status | Active |
| Mounting Feature | Brackets (not included) |
| Size / Dimension | 0.750" Dia x 5.000" L (19.05mm x 127.00mm) |
| Base Product Number | 886SP |
| Coating, Housing Type | Ceramic |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 350°C |
| Temperature Coefficient | -800/ +2000ppm/°C |