
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
88947-102LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 96POS EDGE MNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.2335
13.2335
10
11.7268
117.268
25
11.27574
281.8935
50
10.82468
541.234
100
10.223235
1022.3235
250
9.321172
2330.293
500
8.719822
4359.911
1000
7.998174
7998.174
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Metral® B |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide, Spacer |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 4 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 1000V |
| Connector Style | - |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 88947 |
| Number of Positions | 96 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |