
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
88951-101LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER 24POS PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.534
3.534
10
3.2072
32.072
25
3.0381
75.9525
50
2.96742
148.371
100
2.826155
282.6155
250
2.47285
618.2125
500
2.402189
1201.0945
1000
2.048932
2048.932
2500
1.907628
4769.07
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural, White |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Metral® |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 4 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Connector Style | - |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 88951 |
| Number of Positions | 24 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |