
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
88952-101LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER 48POS PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.9495
4.9495
10
4.4897
44.897
25
4.25258
106.3145
50
4.15378
207.689
100
3.95599
395.599
250
3.461534
865.3835
500
3.36262
1681.31
1000
2.868116
2868.116
2500
2.670317
6675.7925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural, White |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Metral® |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 4 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Connector Style | - |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 88952 |
| Number of Positions | 48 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |