
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
89006-110LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER 30POS PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.7455
2.7455
10
2.6334
26.334
25
2.41414
60.3535
50
2.30432
115.216
100
2.1945
219.45
250
1.920178
480.0445
500
1.865325
932.6625
1000
1.591012
1591.012
2500
1.481288
3703.22
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural, White |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Metral® |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 5 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Connector Style | - |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 89006 |
| Number of Positions | 30 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |