
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
89007-116LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER 60POS PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6265
4.6265
10
4.2047
42.047
25
3.9824
99.56
50
3.88968
194.484
100
3.70443
370.443
250
3.2414
810.35
500
3.148775
1574.3875
1000
2.685716
2685.716
2500
2.500495
6251.2375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural, White |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Metral® |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 5 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Connector Style | - |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 89007 |
| Number of Positions | 60 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |