
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
89008-110LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER 120POS PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.1075
14.1075
10
12.50485
125.0485
25
12.02396
300.599
50
11.54307
577.1535
100
10.90182
1090.182
250
9.93985
2484.9625
500
9.298581
4649.2905
1000
8.529052
8529.052
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural, White |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Metral® |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 5 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Connector Style | - |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 89008 |
| Number of Positions | 120 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |