
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
89036-102LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 48POS EDGE MNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.814
5.814
10
5.25445
52.5445
25
4.96432
124.108
50
4.8431
242.155
100
4.60104
460.104
250
4.116692
1029.173
500
3.874537
1937.2685
1000
3.390218
3390.218
2500
3.220709
8051.7725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Metral® |
| Package | Bulk |
| Features | Board Guide, Spacer |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 4 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 1000V |
| Connector Style | - |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 89036 |
| Number of Positions | 48 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |