
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
89039-101LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT BLADE PWR 8POS EDGE MT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.6715
5.6715
10
5.1509
51.509
25
4.87882
121.9705
50
4.76539
238.2695
100
4.538435
453.8435
250
3.971114
992.7785
500
3.857665
1928.8325
1000
3.290363
3290.363
2500
3.063446
7658.615
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural |
| Pitch | - |
| Series | Metral® |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide, Spacer |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Blade Sockets |
| Contact Finish | Gold or Gold, GXT™ |
| Number of Rows | 4 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 1000V |
| Connector Style | Blade Power |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 89039 |
| Number of Positions | 8 |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Contact Layout, Typical | 8 Power |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |