
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
89095-102LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 240POS EDGE MNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.076
19.076
10
16.5319
165.319
25
15.66892
391.723
50
15.44168
772.084
100
13.62509
1362.509
250
12.716738
3179.1845
500
12.444259
6222.1295
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Metral® B |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide, Spacer |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 5 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 1000V |
| Connector Style | - |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 89095 |
| Number of Positions | 240 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |