
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
89096-102LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT BLADE PWR 10P EDGE MNT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.6025
6.6025
10
5.96885
59.6885
25
5.63844
140.961
50
5.50088
275.044
100
5.22576
522.576
250
4.67571
1168.9275
500
4.400647
2200.3235
1000
3.850568
3850.568
2500
3.658042
9145.105
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural |
| Pitch | 0.157" (4.00mm) |
| Series | Metral® |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide, Spacer |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle, Female Blade Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 5 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 1000V |
| Connector Style | Blade Power |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 89096 |
| Number of Positions | 10 |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Contact Layout, Typical | 10 Power |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |