
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
89099-114LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER BLADE PWR 10POS PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.085
4.085
10
3.70785
37.0785
25
3.51158
87.7895
50
3.42988
171.494
100
3.26648
326.648
250
2.858208
714.552
500
2.776546
1388.273
1000
2.368226
2368.226
2500
2.204902
5512.255
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural, White |
| Pitch | 0.236" (6.00mm) |
| Series | Metral® |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Male Blades |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 5 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Connector Style | Blade Power |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 89099 |
| Number of Positions | 10 |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Layout, Typical | 10 Power |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |