
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
89883-302LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB R/A
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8835
0.8835
10
0.7448
7.448
100
0.668705
66.8705
500
0.547143
273.5715
1000
0.486352
486.352
5000
0.425562
2127.81
10000
0.404282
4042.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | Dubox™ |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Blue |
| Insulation Height | 0.230" (5.85mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 89883 |
| Insulation Material | Thermoplastic, Glass Filled |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.114" (2.90mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |