
Rubycon
Product No:
8AX200MEFC5X11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 200UF 20% 8V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3325
0.3325
10
0.22705
2.2705
50
0.15124
7.562
100
0.128535
12.8535
500
0.090744
45.372
1000
0.07941
79.41
2500
0.07563
189.075
5000
0.069958
349.79
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | AX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 140 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 8 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |