
Rubycon
Product No:
8AX200MEFC6.3X7
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 200UF 20% 8V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2755
0.2755
10
0.1881
1.881
50
0.12521
6.2605
100
0.106305
10.6305
500
0.075069
37.5345
1000
0.065683
65.683
2500
0.062558
156.395
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Rubycon |
| Series | AX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 130 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 8 V |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.335" (8.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |