
SMC Diode Solutions
Product No:
8TQ100
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8645
0.8645
10
0.7524
7.524
100
0.520695
52.0695
500
0.4351
217.55
1000
0.370291
370.291
2000
0.329792
659.584
5000
0.312436
1562.18
10000
0.289294
2892.94
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | 8TQ |
| Capacitance @ Vr, F | 400pF @ 5V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 mA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 750 mV @ 8 A |