
TE Connectivity AMP Connectors
Product No:
9-102974-0-08
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER R/A 8POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.539
1.539
10
1.39935
13.9935
25
1.31366
32.8415
50
1.25666
62.833
100
1.199565
119.9565
250
1.085318
271.3295
500
0.999628
499.814
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity AMP Connectors |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | AMPMODU Mod II |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.138" (3.50mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 102974 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 8 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.110" (2.79mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.318" (8.08mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |